Aktualności

  Podstawa programowa z matematyki

  Podstawa programowa z matematyki jest bazą do nauczania tego przedmiotu. Stanowi poziom, poniżej którego nie można zejść. Jej wadą jest zbytnia szczegółowość i opasłość, przez co cierpi nie tylko nauczyciel, ale przede wszystkim uczeń.

  Pomijając fakt, że jest to dość skostniałe i archaiczne podejście do organizacji pracy, proponuję, aby dać pełną wolność nauczycielom w kreowaniu celów pracy i jej tempa. To właśnie nauczyciel najlepiej wie, z jakimi uczniami ma do czynienia, jakie mają potrzeby, jakie ograniczenia.

  Uważam, że treść podstawy programowej z każdego przedmiotu powinna być na tyle ogólna, żeby zmieściła się na jednej stronie formatu A4, pisana czcionką o wielkości 12. Byłoby to bardzo przejrzyste i stanowiłoby wyznacznik, co każdy nauczyciel robić powinien.

  Kolejnym etapem byłoby stworzenie przez każdego nauczyciela programu nauczania w danej grupie. Zdaję sobie sprawę, że nauczyciele są na tyle kreatywni, że każdy z nich by sobie z tym poradził. Oczywiście zakładam idealną sytuację, że szkoła nie obciąża nauczyciela innymi pracami, jak udział w tworzeniu regulaminów RODO, czy innych niepotrzebnych dokumentów.

  Tymczasem, aby pokazać, że się da, stworzyłem projekt MOJEJ podstawy programowej z matematyki w szkole podstawowej. Liczy ona aż jedną stronę, w porównaniu do blisko 50 stron podstawy oficjalnej. Gdyby ktoś z Was miał jakieś do niej uwagi, proszę o udział w dyskusji na tt.

  Moja podstawa programowa

  Oficjalna, obowiązująca podstawa programowa (dla porównania)

  Wesołych Świąt!

  Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, życzymy dużo zdrowia, odpoczynku i ogromnej ilości prezentów pod choinką. 

  Przed nami nowy rok kalendarzowy, a w nim dużo zmian - również w naszym serwisie. O szczegółach będziemy pisać na bieżąco. 

  Egzaminy próbne

  Za nami już blisko półtora miesiąca roku szkolnego 2018/2019, więc w wielu szkołach uczniowie rozpoczynają bój o najwyższe wyniki na egzaminach. O zasadności oraz ważności egzaminów rozpisywał się nie będę, gdyż mój pogląd do najpopularniejszych nie należy (najlepiej moje zdanie znają moi uczniowie).

  W internecie można znaleźć sporo próbnych egzaminów. Oferują je komisje egzaminacyjne, wydawnictwa oraz ośrodki metodyczne. Problemem jest jednak to, że arkusze te zawierają wszystkie pojęcia z egzaminu właściwego. Pokusiłem się więc o opracowanie arkuszy. w których nie ma pojęć z klasy 8 oraz 3 gimnazjum.

  Do pobrania:

  - próbny egzamin gimnazjalny (ARKUSZ, KARTA ODPOWIEDZI, KLUCZ)

  - próbny egzamin ósmoklasisty (ARKUSZ, ROZWIĄZANIA)

  Miłej pracy :)