Aktualności

W nowym roku szkolnym... cz.1

W nowym roku szkolnym... cz.1

by Przemysław Szlagor -
Number of replies: 0

Bieżący rok szkolny się jeszcze nie skończył, a tu już trzeba myśleć o kolejnym. Ze względu na zmiany w polskim szkolnictwie, pracy jest sporo, stąd nadchodzące wakacje będą dość pracowite. 

W ostatnim czasie dużo przyglądam się zmianom organizacji edukacji w innych krajach. Nie dotyczą one likwidacji szkół, czy poszczególnych poziomów, a jedynie mają na celu usprawnienie tego, co jest obecnie.

Jednym z motywów przewodnich jest "teachers spend more time teaching, less time photocopying". Nie jest to obligatoryjne, odgórne podejście Wielkiego Wszystkowiedzącego, a moda, która wychodzi oddolnie od nauczycieli, a następnie jest wzmacniana narzędziami opracowanymi przez wielkie koncerny informatyczne.

W Polsce z wiadomych przyczyn trudno liczyć na takie przedsięwzięcia w najbliższym czasie. Aby zająć się unowocześnianiem, potrzebna jest po prostu stabilność. Jestem jednak ciekawy, czy sam mogę taki pilotaż przeprowadzić w szkole, w której uczę. Mam już zarys planu zmian. Nie mogę się tylko doczekać feedbacku - nie wiem, czy będzie więcej entuzjazmu, czy niechęci. Wielokrotnie przekonałem się bowiem, że wprowadzane nowości wywołują nieprzewidziany opór.